Tradycją Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jonkowie jest obchodzenie „Dnia Warmińskiego”, w którym uczestniczy społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. W tym roku świętowaliśmy 21 czerwca. Impreza miała na celu przybliżenie tematyki regionalnej oraz kontakt z żywym folklorem warmińskim: gwarą, pieśniami ludowymi oraz strojami regionalnymi.

 

 

Poznaliśmy także laureatów Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z poezją warmińską”i powiatowego konkursu fotograficzno-plastycznego „Wiosna na Warmii”, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe, wykonane przez naszych uczniów statuetki „Warminki”. Zwyciężczyni konkursu recytatorskiego otrzymała nagrodę główną – przelot samolotem nad stolicą Warmii – Olsztynem oraz miejscem swojego zamieszkania.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: Mariusz Olkowski – sekretarz Gminy Jonkowo, przewodniczący Rady Gminy Sławomir Wydymus, Katarzyna Siemaszko – prezes Warmińskiego Banku Spółdzielczego w Jonkowie, Zofia Koziołek – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie, proboszcz jonkowskiej parafii ksiądz Krzysztof Chrostek, przewodniczący Rady Rodziców Krzysztof Pięknik, Katarzyna Lisowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Kawkowie, Dorota Kaczmarczyk – dyrektor Przedszkola w Jonkowie. Nagrody laureatom konkursu recytatorskiego wręczyli sekretarz Gminy Jonkowo oraz Pani prezes Katarzyna Siemaszko, zaś konkursu „Wiosna na Warmii” pan Arkadiusz Łakomiak – poeta, autor utworów dla dzieci oraz dyrektor szkoły Małgorzata Świderska. Całą imprezę poprowadzili uczniowie klasy 8a: Antonina oraz Michał, a uatrakcyjniła ją reprezentacyjna grupa folklorystyczna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”. Skoczne układy taneczne, piękne stroje ludowe i przyśpiewki wzbudziły ogromne zainteresowanie zgromadzonych wsali gimnastycznej uczniów.

Uczestnicy imprezy skosztowali smacznej zupy warmińskiej, a na osłodę poczęstowani zostali krówkami z logo naszej szkoły. Godna pochwały jest również wspaniała dekoracja i rekwizyty stworzone przez nauczycieli szkoły w Jonkowie.

„Dzień Warmiński” to dobry moment na przypomnienie historii, tradycji oraz kultury Warmii. Dziękujemy sponsorom za uatrakcyjnienie wydarzenia, wśród których znaleźli się: Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie, Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej – fundatorzy nagród książkowych, Pan Bogusław Półtorak – sponsor przelotu samolotem, firma Flex Grafw Jonkowie– sponsor słodyczy.

Na kolejny „Dzień Warmiński” zapraszamy za rok.

Zbigniew Kraśnicki