Szkoła Podstawowa we Wrzesinie, podobnie jak 99% szkół w Polsce skorzystała z rządowego programu Laboratoria Przyszłości,  którego celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

 

Program polega na doposażeniu szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół artystycznych, prowadzonych przez jednostki samorządowe, w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne. Główny nacisk położono na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka).

Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości nasza placówka wyposażona została m.in. w sprzęt do druku 3D (drukarka ZORTRAX M200 PLUS, laptop do obsługi oprogramowania oraz zestaw filamentów, długopisy 3D), zestaw profesjonalnego studia nagrań (aparat z funkcją kamery HD, statyw, Gimbal, mata green-wall wraz z oświetleniem, mikroport). Niebawem dotrą jeszcze zestawy mikrokontrolerów serii Arduino.

Od połowy kwietnia chętni uczniowie kl. VIII mieli możliwość sprawdzenia możliwości drukarki 3D podczas dodatkowych zajęć informatyczno-robotycznych. Z dużym zainteresowaniem obserwowali proces druku, począwszy od zaprojektowania w programie komputerowym typu CAD, gdzie modeluje się obiekty przestrzenne aż po otrzymanie przedmiotu. Otwarta, przeszklona konstrukcja tego modelu drukarki pozwoliła uczniom z bliska zobaczyć proces drukowania.

Dzięki wykorzystaniu uniwersalnego programatora parametrycznego 3D FreeCAD uczniowie zaprojektowali i wydrukowali już imienne breloki do kluczy. W międzyczasie  powstają także  dedykowane breloki i tabliczki na drzwi do poszczególnych pracowni w naszej szkole.

Pierwsze doświadczenia z drukiem 3D już za nami. Na kolejnych zajęciach uczniowie zaprojektują bardziej zaawansowane przedmioty. W planach jest także stworzenie modeli dydaktycznych, przydatnych w nauczaniu przedmiotów technicznych i matematyczno przyrodniczych.

 

Zapraszamy rónież do śledzenia informacji na stronie: http://pspwrzesina.superszkolna.pl/

Rafał Zasański
SP Wrzesina