Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o zwiększonym ryzyku wsytępowania wysoce zjadliwej grypy ptaków – HPAI.

 

GRYPA PTAKÓW jest chorobą wirusową, wywołaną przez wirusy grypy typu A, która dotyka w głównie ptaki (zarówno drób jak i ptaki dzikie). Zakażenia ptaków mogą być wywoływane przez wirusy grypy wysoce zjadliwej (ang. Highly Pathogenic Avian Influenza – HPAI) np. A(H5N1)) oraz wirusy o niskiej zjadliwości (ang. Low Pathogenic Avian Influenza – LPAI). Wirusy HPAI, szczególnie podtyp H5, są szeroko rozpowszechnione wśród ptactwa dzikiego w Europie. W ostatnich latach identyfikuje się także zakażenia A(H5N1) m.in. u ssaków dzikich np. fok, niedźwiedzi, lisów, wydr oraz ssaków futerkowych na fermach hodowlanych np. lisów i norek, czy u kotów domowych.

 

Zakażenie
Możesz zakazić się wirusem grypy ptaków, jeśli:

-masz bliski, bezpośredni kontakt z zakażonymi żywymi/padłymi ptakami, ew. zakażonymi ssakami,
-masz kontakt z wydalinami i wydzielinami zakażonego drobiu/dzikich ptaków oraz zanieczyszczonymi powierzchniami np.:dotykasz chorych/martwych ptaków, podczas uboju/utylizacji tusz ptaków,dotykasz powierzchni skażonych wirusem w gospodarstwie,
-masz kontakt z aerozolem powstającym podczas oczyszczania pomieszczeń gospodarstwa itp.
-masz kontakt z surowym mięsem ptaków zakażonych pozyskanym poza nadzorem weterynaryjnym (ubój, patroszenie i porcjowanie mięsa w domowych warunkach, „mokre targi w Azji”).
Nie odnotowano zakażenia ludzi wirusem grypy ptaków drogą pokarmową.
Nie odnotowano transmisji zakażenia z chorego człowieka na inne osobyWirusy grypy ptaków giną w temperaturze 60-70°C (ulega on zniszczeniu w wyniku pasteryzacji). W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność nawet przez 4 dni w 22°C i ponad 30 dni w 0°C.

 

 

Plakat zawierający zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem HPAI.

Plakat zawierający zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem HPAI.