Dziś jest , r.
giweather joomla module

Czy lekcje zawsze muszą być nudne? Czy szkoła to tylko stosy zeszytów, książek, uczniowie usadzeni na 45 minut w ławkach? Tak było kiedyś. Czasy się zmieniają, edukacja na szczęście też (choć powoli i „oddolnie”).

Jednym z  kierunków polityki oświatowej  państwa w roku szkolnym 2017/2018 jest podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej wśród uczniów. W celu realizacji tego kierunku oraz zdiagnozowanych potrzeb szkoły nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej podjęli nowatorskie działanie jakim jest organizacja „ biwaku edukacyjnego”. Uczniowie w sprzyjających dla siebie warunkach, poprzez zabawę, współpracę, ale także  rywalizację uczą się matematyki   i przyrody. W czasie zabawy, w sposób bardzo naturalny stosują chociażby porównania różnicowe i ilorazowe, uczą się współpracować w zespole. Zaproponowana przez nauczycieli pozalekcyjna forma nauki pozwala na realizację wielu umiejętności podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Dyrektor  szkoły

Anna Wasielewska

 

Jedna ze szkół w gminie Jonkowo postanowiła sprostać wymaganiom współczesnej edukacji. Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej pracujące w Publicznej Szkole Podstawowej we Wrzesinie zorganizowały swoim podopiecznym lekcje na miarę „Budzącej się szkoły” (ruchu w edukacji dążącego do nauczania poprzez stosowanie  neurodydaktyki).

Panie Martyna Burcz i Ewa Kornas pozwoliły swoim uczniom swobodnie odkrywać, planować, organizować i ćwiczyć zdobyte umiejętności, wykorzystując ich naturalną, niczym nieskrępowaną chęć poznawczą.

Uczniowie mieli okazję pogłębiać swoją wiedzę, dobrze się bawiąc; grając w konstruowane przez siebie edukacyjne gry planszowe, które nie tylko świetnie wpływają na koncentrację, uwagę, ale również uczą współpracy – kompetencji, która w przyszłości będzie na wagę złota. Przy okazji poznali smak zdrowej rywalizacji.

Prowadzące zajęcia nie zapomniały o „królowej nauk”, czyli matematyce – pozornie trudnej i niedostępnej nauce. Pani Martyna i Ewa udowodniły, że matematyka może być pretekstem do doskonałej zabawy, która okazuje się całkiem przyjemnym sposobem na efektywną naukę. Na zajęciach wykorzystano „wiatrak matematyczny”, który przybliżył dzieciom  algebrę i geometrię.

Uczniowie mogli korzystać z zasobów platformy internetowej „Matzoo” - oferującej gry i łamigłówki matematyczne. Przekonali się, że internet to nie tylko youtube i fecebook, ale też ogromne zasoby niepowtarzalnych materiałów dydaktycznych.

Na chwilę sala lekcyjna zamieniła się w laboratorium mikrobiolgiczne. Dzieciaki swobodnie wykorzystywały szkolne mikroskopy, aby dojrzeć to, co dla oka niewidoczne – bakterie, mieszki włosowe, roztocza, bakterię Coli.

Nauka aktywna,  na wesoło -  też może zmęczyć. Świadome tego nauczycielki nie zapomniały o chwilach całkowitej rozrywki i oderwania od szkolnej rzeczywistości. Popołudniowe warsztaty zwieńczyła wspaniała zabawa taneczna przy dobrej muzyce.

Taka szkoła, takie lekcje, taka atmosfera to marzenie każdego nauczyciela. Pani Ewie i Martynie w to piątkowe popołudnie i wieczór właśnie się spełniło. A dzieciaki ze szkoły we Wrzesinie mogły zobaczyć i odczuć czym jest współczesna edukacja – oparta na współpracy, wysokim poczuciu własnej wartości, radości, którą daje rozwój.

Izabela Kędzierzawska

GALERIA ZDJĘĆ >>