Drukuj

W dniach 3-7.06.2013 r. Przedszkole Samorządowe w Jonkowie brało udział w projekcie edukacyjnym International School & Kindergarden organizowanym przez stowarzyszenie Aiesec Polska Komitet Lokalny Olsztyn.

Projekt poświęcony był globalnej edukacji, problemom społecznym oraz budowaniu tolerancji i edukacji międzykulturowej.

Putri, Jela, Sijia i Jae Me, to wolontariuszki, które prowadziły warsztaty w ramach projektu w naszym przedszkolu. Przedszkolaki poznały kulturę Indonezji, Malezji, Chin i Filipin ucząc się piosenek, tańców, zabaw ruchowych z śpiewem, oraz języka ojczystego studentek. Wolontariuszki przygotowały prezentacje multimedialne o krajach, z których pochodzą. Przedszkolaki poznały flagi, stroje narodowe, kulturę i krajobraz tych państw.  Dzieci wspólnie przygotowały potrawy według przepisów i pod okiem wolontariuszek: sałatki owocowe, desery i ciasteczka. Ostatniego dnia w ramach podsumowania projektu odbył się Festyn Rodzinny, na który zostali  zaproszeni rodzice naszych przedszkolaków. Podczas festynu odbyła się degustacja przygotowanych potraw oraz nauka tańców i piosenek z poszczególnych państw.

Opiekunami wolontariuszy były studentki z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego Panie: Agata Stryjewska i Natalia Korbuszewska. Do realizacji projektu włączyli się również uczniowie Gimnazjum w Jonkowie , którzy mieli możliwość sprawdzenia  swoich umiejętności  językowych w praktyce. Wolontariuszki posługiwały się językiem angielskim, co nie ułatwiło kontaktów z personelem przedszkola i dziećmi, jednak uczniowie gimnazjum sprawdzili się w roli tłumaczy. 

Realizacja projektu przyniosła wiele korzyści dla naszego przedszkola. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach rozwijających kreatywność, uczących współpracy oraz tolerancji. Dzieci zdobyły wiedzę z zakresu kultury, tradycji i życia codziennego w innych państwach.

Dorota Kaczmarczyk

GALERIA ZDJĘĆ >>