W piątek, 18 grudnia na lekcjach  języka polskiego i historii uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej we Wrzesinie wzięli udział w spektaklu online "Róża ze Skaryszewskiej" przygotowanym przez Muzeum Warszawskiej Pragi we współpracy z teatrem Scena Lubelska 30/32 oraz Teatrem Węgajty.

 

Podstawą scenariusza stały się wspomnienia mieszkańców, zarejestrowane podczas filmowanych wywiadów. Spektakl wyróżnia niecodzienna  scenografia, oparta  na powiększonych czarno-białych kolażach fotograficznych oraz narracyjna muzyka na żywo.

Dla nas, uczniów i nauczycieli, była to niezwykła lekcja historii powojennej Pragi. Główną bohaterką jest pani Róża Karwecka, która mieszkała w kamienicy przy ul. Skaryszewskiej od 1945 roku aż do dziś. Budynek ten stoi w pobliżu dawnego Dworca Terespolskiego, czyli obecnego Dworca Wschodniego. Sąsiaduje z Zespołem Szkół przy Skaryszewskiej 8, w którym podczas okupacji mieścił się obóz przejściowy, używany przez Niemców do przetrzymywania osób wywożonych na roboty do Niemiec lub obozów koncentracyjnych.

Po spektaklu mogliśmy się spotkać z jego bohaterką, osobą, której historia zainspirowała twórców przedstawienia. Panią Różę powitała dyrektor szkoły, Pani Anna Wasielewska, dziękując za możliwość wspólnego spotkania. Nad całością czuwała Pani Jolanta Wiśniewska z Muzeum Warszawskiej Pragi. Pani Róża, dziś już starsza Pani, opowiadała młodzieży szkolnej o swoich wojennych i powojennych przeżyciach z lat 50. 60. i 70. Opowieść była podzielona na części, po których uczniowie pytali o dziecięce zabawy i zabawki z tamtych lat, o naukę w szkole, zakupy, rozrywki, realia dnia codziennego.

Spotkanie było okazją do bezpośredniego kontaktu ze "świadkiem historii", a uczniowie i nauczyciele poprzez osobistą relację Pani Róży mieli możliwość skonfrontowania jej ze swoimi wyobrażeniami o przedstawianych w niej czasach, wydarzeniach i realiach.

Ta niecodzienna lekcja na długo pozostanie w naszych sercach i z pewnością zainspiruje młodzież do stawiania pytań o historię, często bolesną,  swoich rodzin, bliskich, sąsiadów i stanie się refleksją do zastanowienia się nad wartościami w naszym życiu. Otrzymaliśmy zaproszenie od pani Róży na spotkanie w realnym świecie, gdzie będziemy mogli poznać warszawską Pragę, muzea i za to jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Iwona Szymańska, nauczyciel języka polskiego w SP Wrzesina